Resolution Solutions: One change solves two problems

In the new year, many people make resolutions to better manage such things as their finances and their health. But there is one activity that can allow you to do both: make your own food in your own home.

For example, eating out might cost $10 for breakfast, $15 for lunch, and $25 for dinner. Over a week, this equals $350 each week! What could you purchase for $350 per week!? Compare this to your weekly grocery bill, and think about how much you could save by simply making your own food in your own home.

For your health, eating at home is far better for you. For example, 80% of sodium and 70% of sugar consumed is obtained through foods purchased outside the home. When you make your own foods, you’re automatically eating better foods because zero people add hydrogenated oils and synthetic food ingredients to their plate — let alone those pounds of salt and sugar!

So, making your own food in your own home is a total resolution solution that not only kills two birds with one stone, but is super tasty too!